Siyasi partilerde Kurban Bayramı ziyaretleri

İHA

Kurban Bayramı dolasıyla partiler arası bayramlaşma programı gerçekleştirildi.

Siyasi parti temsilcileri, Kurban Bayramı dolayısıyla AK Parti’ye ayrı ayrı ziyarette bulundu.

Ziyaretçiler AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Belgin Uygur ve beraberindeki heyet tarafından karşılandı.

AK Parti’nin ilk ziyaretçileri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz ve heyeti oldu.

Bayramlaşmada Gazze konuşuldu

Bayram tebriklerinin dile getirilmesinin ardından konuşan Belgin Uygur, Gazze’de yine devam eden bir soykırımın aslında gölgesi altında bayramı yine buruk bir şekilde idrak ettiklerini belirtti.

“Soykırımın bir an önce durması için çalışmalarımıza devam ediyoruz”

Gazze’de sivil, kadın ve çocuk olmak üzere 37 bin kişinin bir soykırıma uğradığını aktaran Uygur, şu bilgileri verdi;

Tabii ki Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bu soykırımın bir an önce durması için hem uluslararası hukuk mecrasında hem insani yardım noktasında hem Filistin’de iki devletli bir çözümün bir an önce gerçekleşmesi Filistin Devleti’nin tanınması noktasında bir an önce ateşkesin gerçekleşmesi noktasında bütün çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu vesileyle inşallah bu bayram da oradaki soykırımın, vahşetin bulmasına vesile olsun. Bütün mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizin, insanların kurtuluşuna huzur ve esenliğine, güvenliğine inşallah vesile olsun diyorum.

Yavuzyılmaz, ekonomiye değindi

Hem Türkiye’de hem dünyada bayramların bayram tadında yaşanması dileğini ifade eden Yavuzyılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Ancak çeşitli nedenlerle öncelikle ekonomik sorunlar nedeniyle maalesef vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu bu ‘hani eski bayramlar vardı ya’ diye başlayan cümleleri kurmak durumunda kalıyorlar. Özellikle dedeler, babaanneler, nineler ellerini öpmeye gelen küçük çocuklara bir harçlık verebilmek istiyorlar. Ancak ülkemizin içinde bulunduğu derin ekonomik kriz nedeniyle şu anda evet belki küçük bir azınlık tatil beldelerine ulaşabiliyor.

“Büyük çoğunluk asgari ücretli”

Belki AVM’leri doldurabiliyor. Ama büyük çoğunluk maalesef asgari ücretlinin bu düşük seviyesi, en düşük emekli aylığının geçinebilme sınırının çok altında olması nedeniyle çok büyük bir sıkıntının içindeler. Dolayısıyla bayramları daha güzel yaşayabilmek için herkesin yüzündeki daha fazla gülücükler açsın o çocukların yüzünde bir tebessüm olabilmek için mutlaka Türkiye’nin ekonomik sorunlarını çözmesi gerekiyor.

“CHP de Filistin’in tanınması için yoğun bir uluslararası diplomasi yürütüyor”

Gazze konusunda CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in dünya liderlerine yaptığı çağrı ve onlara gönderdiği mektuplar olduğunu hatırlatan Yavuzyılmaz, şu bilgileri verdi:

Filistin’in tanınması için bu noktada yoğun bir uluslararası diplomasiyi de Genel Başkanımız yürütüyor. Yani ‘söz uçar yazı kalır’ sözünden hareketle Genel Başkanımız, uluslararası alanda tarihe geçen mektuplarını liderlere gönderdi karşılık da bulmaya başladı. Ümit ediyorum ki Filistin’in tanınmasının daha geniş ülke sayısına ulaşmasıyla birlikte mevcut yaşanan bu büyük sorunun ortadan kalkmasına da katkı verilmiş olacaktır diye düşünüyorum.

“Açık iletişim önemli”

Açık iletişimin olması çok önemli olduğunu bildiren Yavuzyılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

Özellikle siyasi parti liderlerinin birbirine olan yaklaşımları, üslupları toplum katmanlarına da yayılıp o daha barış içinde, daha mutluluk içinde, kardeşlik duygularını yükselterek daha güzel bir toplumsal birlikteliği ortaya çıkaracaktır. Siyasi rakibiz. Biz son yerel seçimlerin birinci partisiyiz o nedenle de daha büyük bir heyecanla siyasetin içinde yer alıyoruz. Genel Başkanımızın başlattığı adımları da siyasi partilerin birbiriyle daha fazla diyalog içinde olması gerektiğinden hareketle bu adımlar konusunda da yoğun bir çalışma içindeyiz.

“Cumhurbaşkanımız her söyleminde, ‘biz vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz’ diyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yavuzyılmaz’ın konuşmalarından dolayı kendisine söz hakkı doğduğunu belirten elgin Uygur, şu yanıtı verdi:

Beraberliğin, dayanışmanın, kardeşliğin aslında o duyguların en yüksekte yaşandığı zaman dilimlerinden bir tanesi. Malum koronavirüs nedeniyle birbirimize telefonla ancak ya da online olarak temas kurabildiğimiz, uzunca bir süreden geçtik. Bayramları bu bayram gibi kutlayamadık. Cenazelerimiz, birbirimizin acı gününü, mutlu gününü gerektiği gibi paylaşamadık maalesef. Tabii ki bu sürecin arkasından gelen Ukrayna-Rusya savaşının onun arkasından hemen 11 ilimizi büyük bir yıkıma uğratan o 2 büyük depremin malum ekonomik etkilerini tabii ki hem ülkemiz hem bütün dünyada olduğu gibi aslına bakarsanız hem ülkemiz, hem milletimiz maalesef hem enflasyon oranıyla hem fiyat artışları noktasında etkilendi. Ama biz AK Parti iktidarı olarak Cumhur İttifakı olarak bizim kadro nasıl 2002 Türkiye’sini biz nasıl bir tabloyla devralıp nereden nereye getirdiysek Sayın Cumhurbaşkanımız defalarca ifade ediyor. Her söyleminde, her mecrada ‘biz vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz.’

“Ekonomik anlamda olumlu veriler gelmeye başladı”

Bu noktada vatandaşımızın şartlarının gelişmesi noktasında devlet bütün imkanını kullandı. Bundan sonra da kullanmaya devam edecek. Vatandaşımızın bu refah seviyesinin düşmemesi noktasında bu süreçte de inşallah ekonomik anlamda olumlu veriler gelmeye başladı. Uyguladığımız ekonomik politikanın vatandaşımıza yansıyan olumlu etkilerini görmeye başladık. Bizim kadrolarımız buna muktedir bizim bu noktada irademiz de var, kabiliyetimiz de var. Allah’ın izniyle vatandaşımızın refah seviyesini yükseltme noktasında, hayat pahalılığından en az düzeyde etkilenme noktasında ya da durdurma noktasında biz bütün gayretimizle, mücadelemizle tabii ki devam edeceğiz.

MHP’den AK Parti’ye ziyaret

AK Parti’nin ikinci konukları MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz başkanlığındaki heyet oldu. Gazze’de soykırımın devam ettiğini vurgulayan Uygur, şui ifadeleri kullandı:

Gazze’de maalesef yine bütün dünyanın gözü önünde bir soykırım katliamı halen devam ediyor. 37 bin kadın, çocuk, sivil hayatını kaybetti. İnşallah bu bayram bütün mazlum coğrafyalarda olduğu gibi Gazze’nin de kurtuluşuna vesile olsun. Biz tabii Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uluslararası platforma da başta olmak üzere her zeminde ilk günden itibaren oradaki soykırımın, vahşetin durdurulması noktasında en sesle haykırmaya devam ettik bundan sonrada da devam edeceğiz. Hem insani yardım noktasında hem ticaretin durdurulması noktasında hem o soykırım suçunun yargılanması noktasında hem orada iki devletli bir çözümün aslında Filistin Devleti’nin sağlanması noktasında.

“Cumhur İttifakı olarak Türk Yüzyılı’na ülkeyi ulaştırmak için yol yürümeye devam”

Uygur, ilkeler etrafında toplanan ve birlikteliği olan Cumhur İttifakı olarak Türkiye’yi Türk Yüzyılı’na ülkeyi ulaştırmak için yol yürümeye devam edeceklerini vurguladı.

“Gazze konusunda sonuna kadar Cumhurbaşkanı’nın attığı adımların arkasında olacağız”

Gazze konusunda partileri olarak, sonuna kadar Cumhurbaşkanı’nın ve hükümetin attığı adımların bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da arkasında olacaklarını vurgulayan Durmaz ise, şu ifadeleri kullandı:

Cumhur İttifakı dimdik ayaktadır ve Türkiye’nin meselelerine sahip çıkma noktasında en küçük bir tereddüt söz konusu değildir. Seçimleri geride bıraktık. Bir istikrar sürecini inşallah Türkiye’nin meselelerini ve yakın coğrafyamızdaki sorunları için bir fırsata dönüştürmek gereklidir. Bu yönde atılacak olan adımlara elbette sonuna kadar destek olacağız. İnşallah Rabbim ülkemize, milletimize, devletimize zeval vermesin.

HÜDA-PAR ziyaret etti

AK Parti’yi HÜDA-PAR Genel Sekreteri Şehzade Demir ve heyeti ziyaret etti. Belgin Uygur, bütün milletin ve HÜDA-PAR ailesinin bayramını kutladı.

“Türkiye’nin gündeminde şu anda yeni bir anayasa var”

HÜDA-PAR Genel Sekreteri Şehzade Demir, Gazze meselesinin unutulmamasının önemli olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin gündeminde şu anda yeni bir anayasa olduğunu belirten Demir, şöyle konuştu:

Yediden yetmişe hepimizin faydasını, gerekliliğini ihtiyacını kabul ettiği bir çalışma. Yeni yüzyıla yepyeni bir anayasayla girmek başlamak hepimizin içinde olan bir ukde haline geldi. Toplumsal mutabakatın kardeşliği için, birliğin, beraberliğin tesisi için gerekli. Türkiye’nin cunta anayasalarıyla yönetilmesinin zamanının geçmesi gerekiyor, bu rutini kırmamız lazım. Kucaklayıcı, şeffaf, bütün aidiyetleri, bütün farklılıkları kuşatabilen, herkesin işte tam bu benim anayasam diyebileceği bir çalışmaya ihtiyacımız var.

“Filistin’de soykırım yaşanıyor”

Bütün dünyanın önünde Filistin’de soykırım yaşandığını ifade eden Uygur da, şu ifadeleri kullandı:

Bu zamana kadar dünyanın neresinde bir zulüm varsa Müslümanlar, insanlar zulüm görüyorsa en güçlü haykırış aslında Türkiye’den geldi. Yine Gazze meselesinde Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası mecralarda en gür ses ile bu soykırımın, bu vahşetin bir an önce durması gerektiği, terör devleti İsrail’in durdurulması gerektiği, orada acilen bir ateşkesin sağlanması ve iki devletli bir çözümün gerçekleştirilmesi gerektiği, insani yardım noktasında, ticaret noktasında ve bu soykırım suçunun uluslararası hukuk anlamında yargılanması noktasında Cumhurbaşkanımız liderliğinde Türkiye olarak bütün gücümüzle, bütün mazlum coğrafyalarda Müslümanların uğradığı zulme karşı sessiz kalmayıp, gür haykırışımıza devam edeceğiz.

Anayasa konusuna da değinen Uygur, “Türkiye’nin artık bu darbe anayasalarından, cuntacıların anayasalarından kurtulması noktasında bir gerçeklik var bunu kimse inkar edemez. Bu noktadaki çalışmalarımız da yine güncelliğini korumakta. Son hızıyla devam etmekte” ifadelerini kullandı.

Yeniden Refah Partisi’nden ziyaret

AK Parti’yi Yeniden Refah Partisi Genel Sekreteri Şehzade Selçuk Geyveli ve heyeti ziyaret etti.

Yeniden Refah Partisi camiasının, vatandaşların ve bütün İslam aleminin Kurban Bayramı’nı tebrik eden Uygur, bayramın, bütün mazlum coğrafyaların kurtuluşuna vesile olmasını diledi. Geyveli, şu değerlendirmede bulundu:

90’lı yıllarda Avrupa’nın ortasında bu yaşanır mı dediğimiz bir insanlık dramının, bugün 21’inci yüzyılda burnumuzun dibinde yaşanması içimizi acıtıyor. İnşallah, güçlü ve ayağa kalkmış olan bir Türkiye’nin bu gibi soruları çözmek ülkemize ve bizlere nasip olur. Bayramı istediğimiz gibi yaşayamamızın sıkıntıları var ama inşallah bunları da ülkemiz aşar diye umut ediyoruz.

Asgari ücretin yoksulluk sınırına yükseltilmesi talebi

Hükümetten asgari ücret konusunda beklentileri olduğunu vurgulayan Geyveli de şu ifadelerini kullandı:

Asgari ücretin yoksulluk sınırına yükseltilmesini, emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine gelmesini temenni ediyoruz. Çiftçilerimizin üretimlerinin, alın terlerinin değerinde karşılık bulmasını ve mağdur olan kesimlerin mağduriyetinin giderilmesi noktasında yeni ek yükler, vergiler, faizleri yükseltilmesi değil de biraz daha halka refah sağlayacak, nefes almasını sağlayacak çalışmaların yapılmasını istiyoruz

Yeni anayasa konusundaki düşüncelerini ilgili mercilere ilettiklerini söyleyen Geyveli, bir diyalog kurulduğunu ve bunları oturup konuşmanın millet adına faydalı olacağını belirtti.

“Diyalog ve istişare kanallarının açık olmalı”

Türkiye’nin bütününü ilgilendiren konularda diyalog ve istişare kanallarının açık olması gerektiğine inandıklarını bildiren Uygur, şu bilgileri paylaştı:

Türkiye’nin bu darbe anayasasından bir an önce kurtulmaya ihtiyacı var. Aslında siyasetin, milletimizin her bir ferdine borcu, inşallah önümüzdeki süreçte de bu Meclisimize nasip olur. Hep birlikte, toplumumuzun bütün kesimlerinin her bir ferdini temsil eden, her bir ferdinin kendini bulduğu bir anayasayı milletimize hep birlikte kazandırırız.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Geyveli de “Genel Başkanımızın her zaman ifade ettiği gibi doğruya doğru, yanlış yanlışa. Doğru olan politikalarınızda sizin yanınızda olacağız, yanlış olanlara da eleştirilerimizi doğal olarak sürdüreceğiz.” dedi.

İYİ Parti heyeti AK Parti’yi ziyaret etti

İYİ Parti Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Başkanı Genel İdare Kurulu Üyesi Kevser Ofluoğlu ve heyeti de AK Parti’yi ziyaret etti. Belgin Uygur, bütün milletin ve İYİ Parti ailesinin bayramını kutladı. Uygur, kadın erkek omuz omuza siyaseti de güzelleştirip o diyalog kanallarını da nezaket çerçevesinde güçlü bir Türkiye yolunda hep birlikte yola devam devam edeceklerini belirtti.

Ofluoğlu ise kadının önemine dikkat çekerek, “Kadının güçlendirdiği, kadının rol modeli olması, karar verici mercilerde yer alması ile kadının güçlü olmasıyla toplum daha da güçlü olacak” dedi.

Bayramlaşma dolayısıyla AK Parti’yi BBP, Vatan Partisi ve DSP heyetleri de ziyaret etti.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir